Novinky / zajímavosti / rady

Bazénový odvlhčovač

Plánujete bazén a nevíte, zda budete potřebovat bazénový odvlhčovač? Nevíte si rady s jejich výběrem? Přečtěte si zde základní informace, jak na to.

 

PROČ A KDY BAZÉNOVÝ ODVLHČOVAČ

Otázku odvlhčovačů začínáme řešit v okamžiku, kdy uvažujeme o stavbě krytého bazénu, tedy bazénu umístěného v uzavřeném prostoru. Proč? Ve chvíli, kdy napustíme bazén vodou, začne docházet k odparu vody do prostoru. Voda se ve formě páry dostává na okna a dále na nich kondenzuje. Z nich může postupně stékat dolů a vytvářet kaluže nebo také způsobuje tvorbu plísně. Po odpaření se může voda také dostat do zdí, na kterých vytvoří vlhké a později plesnivé mapy. Sádrokartonové desky (nejvíce na podhledech) trpí nejčastěji. To není vše. Vlhkostí trpí stavební konstrukce a také veškeré vybavení od látky, ratanu, přes dřevo až po kov. Výsledkem jsou velké škody – jak do rozsahu, tak do nákladů. A to vše, pokud není bazénová místnost odvlhčována bazénovým odvlhčovačem.

Bazénový odvlhčovač však nechrání jen konstrukce a vybavení. Bazénové odvlhčovače dokáží také velmi účinně přispívat k udržování optimálního klima pro příjemný pobyt u bazénu.

U některých bazénových odvlhčovačů lze využít zbytkové teplo z kondenzátoru pro ohřev vody nebo také přisávat čerstvý vzduch do místnosti. Můžete si tak velmi snadno zvolit sestavu, která bude plně vyhovovat Vašim požadavkům.

 

JAK NA VÝBĚR BAZÉNOVÉHO ODVLHČOVAČE

Prvním velmi důležitým krokem je vytvořit si přesnou představu o velikosti bazénu, způsobu a frekvenci používání a o uspořádání přidružených dalších wellness zón (jako je vířivka, sauna, a další). Následuje spolupráce s projektantem. Právě již v této fázi je důležité zahrnout do projektu také odvlhčovač bazénového prostoru. To zahrnuje také projekt umístění a vedení přípojek a potrubí. Tuto fázi je vhodné projít spolu s dodavatelem bazénového odvlhčovače. Dodatečné změny bývají zbytečně náročné a lze jim takto snadno předejít.

Při samotném návrhu bazénu můžete také zauvažovat o preferenci umístění bazénové odvlhčovací jednotky. Bazénový odvlhčovač může být zavěšen či postaven jak přímo v prostorách bazénu, tak je možné jej umístit do přilehlé technické místnosti. V tom případě se odvlhčování zajišťuje prostřednictvím VZT potrubí. Zde je na výběr také z několika variant.

Pro stanovení konkrétního požadavku na výkon bazénového odvlhčovače je také nezbytné vědět, jakou teplotu vody a také prostředí budeme chtít u bazénu trvale udržovat. Pokud teplotu střídáme, je potřeba informovat o všech variantách. Optimální vlhkost (RH) prostředí se stanovuje podle individuálních požadavků. Neměla by však přesáhnout 60% RH, které jsou hraniční pro výrazné riziko škod na různých materiálech.

 

OPTIMÁLNÍ VLHKOST A TEPLOTA

Optimální vlhkostní a teplotní podmínky, které se také nejčastěji vyskytují v prostředí bazénů mají tyto parametry: vlhkost do 60%, teplota vody 27°C, teplota vzduchu 30°C.

Je možné také vytvořit poměr teplot, který zajistí ještě ekonomičtější provoz při odvlhčování. Vše závisí na Vašich osobních preferencích klimatických podmínek a náročnosti provozu. Chcete-li však dosáhnout ekonomického provozu bazénového odvlhčovače, držte se zásady min. o 3°C teplejší vzduch než voda.

 

ZAJÍMAJÍ VÁS DALŠÍ MOŽNOSTI…

Zajímají Vás další možnosti bazénového odvlhčovače při odvlhčování bazénu a přilehlých wellnes zón? Zeptejte se nás.