Novinky / zajímavosti / rady

Když je uvnitř sucho

PROČ SLEDOVAT AKTUÁLNÍ HODNOTY V INTERIÉRU

Ať už jsou důvodem, proč udržujete stálé teplotní i vlhkostní mikroklima vašich prostor, vzácné historické předměty, hudební nástroje, obrazy, vzácná sbírka např. známek či vaše vlastní zdraví. Vždy máte důvod průběžně sledovat aktuální stav a vývoj hodnot relativní vlhkosti a teploty.  Období, kdy je venku chladno a vy jste nuceni pro uchování stabilní teploty začít topit, může mít významný a často nechtěný vliv na současné hodnoty vlhkosti. Přesto, existuje řešení, jak udržet vlhkost na stabilní úrovni i v tomto období.

JAK NEJLÉPE UDRŽET PŘÍJEMNOU VLHKOST

Při snaze zvýšit vlhkost v suchém prostoru na optimální hodnoty vás může napadnout hned několik řešení. Podívejme se na jednotlivé způsoby zvlhčení podrobněji.

Pěstování rostlin v interiéru může zlepšit vnitřní komfort. Není však dostatečné pro opravdu suché interiéry a velké prostory či prostory, kde je potřeba udržovat konstantní danou hodnotu vlhkosti. Také musíme pak počítat s nutností následné péče o rostliny.

S umístěním nádoby s vodou na topné těleso můžeme dosáhnout co do množství odpařené vody lepších výsledků. Musíme ovšem počítat s následnou nutností neustále vodu vyměňovat, abychom předešli tvorbě nežádoucích bakterií a současně doplňovat potřebné množství vody. Přesto, odpar nemusí být pro daný prostor dostačující. Také tento způsob zvlhčování neumožňuje udržení konstantní hodnoty vlhkosti či její regulaci.

Využitím parního zvlhčovače lze dostat do vzduchu poměrně velké množství vody.  Může to být i více, než vzduch stačí pojmout. Parním zvlhčováním tak snadno dojde k nevratnému poškození papíru, nábytku a dalšího na páru citlivého vybavení.  Na různých plochách se také mohou objevit nežádoucí stopy.

Adiabatické zvlhčování je systém studeného zvlhčování, které nevyžaduje další teplotní úpravu zvlhčovaného vzduchu v interiéru. Do vzduchu se odpaří jen tolik vody, kolik vzduch stačí skutečně pohltit. Zároveň jde o odborníky doporučovaný systém, který je schopen výrazného hygienického zvlhčení vzduchu bez zanechaných stop či poškození přítomného vybavení. Dosavadní testy prokázaly, že systém adiabatického zvlhčování je nejvhodnější a nejšetrnější k prostředí i vybavení. Navíc, díky dalšímu příslušenství je možné vzduch desinfikovat od nežádoucích bakterií a čistit od větších alergenních částic. Variant osobního sestavení zvlhčovacího zařízení dle vašich potřeb je mnoho.

Pomocí adiabatického zvlhčování lze účinně optimalizovat vlhkost ve velkých kancelářských i malých domácích prostorech. Tento systém zvlhčování se s úspěchem využívá i pro humidory nejrůznějších velikostí. Současně je jak dělaný pro prostory s citlivým a cenným vybavením, které potřebují udržovat konstantní hodnoty vlhkosti a zamezit nežádoucímu kolísání hodnot. V kombinaci s odvlhčovačem a přesným systémem měření a záznamu hodnot je možné vytvořit jednotný samoobslužný systém bezpečného udržování konstantních hodnot v určeném prostoru. Také v hudebních sálech a místnostech pro skladování hudebních nástrojů se adiabatické zvlhčovače ukázaly jako nejvhodnější řešení pro udržení konstantní vlhkosti. Všude tam, kde je potřeba šetrné, ale vydatné zvlhčení jsou adiabatické zvlhčovače Brune skvělou volbou.

Zajímá vás více informací o možnostech zvlhčování právě vašeho prostoru? Kontaktujte nás.