Novinky / zajímavosti / rady

Odvlhčovač nebo zvlhčovač – jak vybrat

Hledáte odpověď na otázky jaký odvlhčovač do bytu, jak nejlépe odvlhčovat bazénovou místnost, jak nejrychleji sušit prádlo nebo jaký zvlhčovač do galerie? Nebo: Jak na odvlhčení bytu? Pro všechny, kdo potřebují pomoc při výběru odvlhčovače nebo radu při volbě zvlhčovače jsme připravili novou on-line službu.

JAK VYBRAT ODVLHČOVAČ NEBO ZVLHČOVAČ?

Jak to funguje? Nejprve zvolím, jakou úlohu potřebuji vyřešit – na výběr je odvlhčování nebo zvlhčování, anebo kombinace odvlhčovače a zvlhčovače, která vytvoří stálé prostředí, které se nazývá klimatická zóna. Když zvolím, že potřebuji odvlhčovat? Pak jednoduše stačí popsat mou situaci a formou několika otázek definovat o jaké vysoušení prostor se jedná, zda potřebuji odstranit vlhkost v bytě a domácnosti, upravit vlhkost v kanceláři nebo nepřetržitě snižovat vlhkost ve výrobním provozu, anebo regulovat vlhkost ve výstavní expozici. Dále popíšu výchozí situaci, hodnoty relativní vlhkosti a teploty a výměru s dalším popisem prostor. Obdobně postupuji, pokud sháním zvlhčovač pro zvýšení vlhkosti v domácnosti nebo třeba v galerii. Když ale budu chtít vytvořit klimatickou zónu a odvlhčovat i zvlhčovat současně, aby byla docílena stabilní hodnota relativní vlhkosti, popíšu prostor stejným způsobem, stanovím ale společnou cílovou hodnotu. Je-li znám potřebný odvlhčovací nebo zvlhčovací výkon, rozhodně je dobré ho připsat. Stejným způsobem postupuji i pokud hledám vhodný bazénový odvlhčovač. Zde se jedná o velmi specifickou úlohu, pro kterou máme zvláště výkonné bazénové odvlhčovače, proto kromě údajů o cílové hodnotě je třeba uvést i údaje o teplotě vody/vzduchu, plánovaném užívání bazénu, použití vířivky a o dalších faktorech definujících využívání bazénu a bazénového příslušenství, které se podílí na výsledném odparu.

JAK URČIT ODVLHČOVACÍ NEBO ZVLHČOVACÍ VÝKON?

To je základní otázka, na kterou bychom měli znát odpověď ještě před výběrem zařízení. Odvlhčovací výkon se udává jako množství vody, které je třeba za určitý časový interval odejmout ze vzduchu pro zajištění požadované hodnoty relativní vlhkosti při určité teplotě prostředí. Obdobně zvlhčovací výkon nám říká, kolik vody při dané teplotě a relativní vlhkosti je třeba do vzduchu přepravit za určitý časový interval, abychom dosáhli požadovaného zvýšení relativní vlhkosti na cílovou hodnotu. Vždy se tedy udává nejlépe v litrech vody za hodinu, případě den. Jak odvlhčovací/zvlhčovací výkon vypočítat? Existuje několik možností – pokud potřebujeme znát přesnou hodnotu pro nový projekt, nejlépe uděláme, pokud oslovíme projektanta nebo klimatologa, který po reálném zhodnocení prostoru a zohlednění všech faktorů, které mají na práci odvlhčovače nebo zvlhčovače vliv, určí přesný požadovaný výkon přístroje. Další možností je určit množství vody ve vzduchu při výchozí a cílové hodnotě relativní vlhkosti a odečtením zjistíme, jaké množství vody je třeba ze vzduchu odstranit nebo do vzduchu doplnit. Samotné číslo je však ještě třeba upravit dalšími faktory, jako je výměna vzduchu, přítomnost klimatizace nebo ventilace a podobně. Pokud si s výpočtem nevíte rady, obraťte se na nás, můžeme Vám pomoci a na základě Vašich informací provést orientační propočet. Při něm vycházíme z našich zkušeností a z metodiky výpočtu dodanou výrobci našich přístrojů. Výsledek Vám pak může posloužit jako určité vodítko při volbě přístroje. Výpočet je však nezávazný a nikdy nemůže nahradit kvalifikovaný propočet klimatologa, který za své závěry může ručit. Na druhou stranu pokud do odborné rady nechci investovat, protože vzhledem k účelu to není nezbytné, může být orientační výpočet určitou cestou, kudy se při výběru ubírat.

JAK SE ROZHODNOUT?

Nyní je už vše snadné. Srovnáním výkonu s parametry odvlhčovače nebo zvlhčovače je už velmi jednoduché, zvolit nejlepší přístroj. Pokud postupuji cestou přibližného odhadu, je lepší potřebný výkon spíše nadhodnotit, abychom měli v zásobě i výkonovou rezervu. Je užitečné vědět, že u odvlhčovačů a zvlhčovačů z našeho portfolia uvádíme pouze pravdivé údaje, můžete se tedy spolehnout na to, že pokud například vybíráte odvlhčovač Dantherm a výrobce uvádí výkon 20 l/den, pak přístroj skutečně odvlhčí při daných podmínkách 20 l/den. To samé platí u vysoušečů Kruger nebo Brune. Stejně tak se můžete spolehnout, že i parametry zvlhčovačů Brune přesně odpovídají tomu, co přístroje skutečně umí. Jak si můžeme být tak jisti? Výrobci totiž přístroje průběžně testují a výsledky pečlivě zaznamenávají, dobré jméno a filozofie značek pak nedovoluje záznamy zkreslovat a uvádět nepravdivé informace. Důvěřujeme, ale přesto prověřujeme za Vás a výrobky průběžně testujeme i my – a zatím jsme nezaznamenali žádnou odchylku. A to naši práci svědomitě děláme už od roku 1991!  Možná tohle je ten důvod, který profiluje značky, jež mají svou cenu, ale kterým se dá věřit od těch ostatních a odlišuje levné odvlhčovače od kvalitních, účinné profesionální zvlhčovače od neúčinných. Tak hodně štěstí při Vaší volbě a pokud si nevíte sami rady, obraťte se na nás, rádi se Vám budeme věnovat.